Zobrazují se příspěvky se štítkemfun. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemfun. Zobrazit všechny příspěvky

pondělí 10. února 2014

Žádáme návštěvníky solné jeskyně, aby nám tu laskavě nežrali sůl :)

Dneska jsem navštívil Solnou jeskyni, http://www.solna-jeskyne-praha.cz/

Cena lidová, 140 Kč za vstup, obsluha příjemná, jen mě trošku překvapilo, že když jsem začal ochutnávat zdi a podlahu, sůl nebyla hořká, jak obvykle bývá sůl z Mrtvého moře, ale normální.

Pán u obsluhy mi tvrdil, že jde o nějakou sibiřskou sůl, protože sůl z Mrtvého moře je pro někoho příliš agresivní, takže ji míchají i s jinými solemi. No nevím, ale měl jsem z toho pozitivní pocit, takže asi ta sůl nebude špatná.

Hned jsem si zakoupil vstupenku na 5 vstupů za 590 Kč, což znamená 118 Kč na vstup, celkem pohoda, za asi 50 minut relaxace … docela dobrý.

Asi by tam příště, až přijdu, měli vyvěsit ceduli tohoto znění:

Žádáme návštěvníky solné jeskyně, aby nám tu

laskavě nežrali sůl :)

Plus nějaké fotečky:

D52D339F-D78B-4204-9BE4-7570FEFF7656 DB07A93D-E2AA-4BC9-BAAD-1A6DD6B6AEE64A717A60-C79F-4676-A7D5-0107843410C9 09D562C9-1DAC-41C6-A87F-AD2951CAF6A3

165B20BC-7544-4444-A546-F00430DB049F 560AF8DA-3F81-4B73-8CEB-A15B0FE0CD01

81474DA9-CFAC-4D5D-BCBC-D052B8F54BB2 79490531-8BE9-4F23-A0AD-83902B7EE4F5

AE0E572B-F40F-432E-A375-B03573CED74E

neděle 1. ledna 2012

life is a bitch, support the rich!

Noc před Silvestrem jsem absolvoval lehce opileckou diskusi na balkóně svého pitkovického sídla na téma Současná ekonomická krize a všechno je v prdeli. Proto jsem se rozhodl, že se pokusím zformulovat svoje myšlenky a proč to nevidím tak špatně.

Na začátek ale musím napsat, že do celé problematiky vstupuje příliš mnoho faktorů a když do toho někdo přidá: “joo, ale vždyť je to ovlivněno i dluhovým schodkem Ruska”, tak to pravděpodobně v postu nezohledním. Chci tím jen říct, že globální ekonomika je natolik rozsáhlá, že v jednom postu nezohledním všechny faktory.

Na začátek Aspekt 1 - co je to krize, na to se často zapomíná. Hluboká ekonomická krize, označovaná jako deprese, se vyznačuje obrovským zpomalením tempa růstu ekonomiky, které jde až do záporných hodnot. Tento efekt je provázen obrovskou redukcí pracovních míst, snižováním výroby, masovými bankroty podniků a hroucením celých odvětví ekonomik a také, co je nejjednodušeji sledovatelné, ohromným poklesem kurzů akcií, popřípadě měn. Takováto krize byla například v první polovině 20. století, odstartoval ji takzvaný černý pátek na New Yorské burze. Více informací se lze dočíst zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A1_krize. Všimněte si už prvních obrázků, lidé leží na zemi, nezaměstnaní si chodí pro polévku, New Yorské hotely pronajímají pokoje v nejvyšších patrech na pár minut, aby z nich mohli skákat sebevrazi.

Takže toto je zevrubný popis poslední větší krize, chápu, že to bylo před 100 lety, ale krachy podniků atd... se nezměnili a je nutno si nalít čistého vína - TOTO SE TEĎ NEDĚJE.

Aspekt 2 - jak to začalo. V Americe sedí, resp. na Wall Street v New York city sedí v kožených sedačkách tlustí pánové a kouří doutníky, které si připalují stodolarovými bankovkami. To je samozřejmě imaginace, ale nemá daleko k pravdě. Někdo si může myslet, že jsou to židé, jiný jim říká podvodníci. Jedno je však jisté. Tito pánové existují a mají obrovské množství peněz, které prostřednictvím bank a burz pumpují z ostatních. Američtí prezidenti jsou na ně v posledních letech naštvaní, protože na sebe ukázali prstem a potvrdili svoji existeni. Nemusím zmiňovat, že normální lidé tyhle pány vidí neradi. Co se však stalo - od poslední krize se pánové mnohé naučili, třeba to, že když kvůli jejich penězům budou v ulicích umírat lidi, nebudou se cítit dobře, není to pěkné. Proto v uplynulých 100 letech kupovali nejlepší mozky a kladli si otázky, jak rejžovat prachy v klidu tak, aby o nich nikdo nevěděl. To se jim také dařilo.

První přehmat přišel v II. polovině 90. let (možná byly i nějaké dřív, jen o nich nevím) s takzvanou internetovou bublinou. Možná to byla naplánovaná akce, možná ne, v každém případě to zmíněným pánům přineslo negativní publicitu. Na tom, že kontrolují celou ekonomiku se však nic nezměnilo. S jídlem však roste hlad :) Nastavené provizní systémy a chuť na zisk, resp. úroky dohnala běžné pěšáky k tomu, že začali prodávat úvěry i lidem, většinou v USA, řekněme, že to byli černoši, kteří však neměli na splácení. Obecná honba za ziskem tento jev pár let přehlížela, včetně tlouštíků z Wall Street, kteří v kouři svých doutníků viděli jen rostoucí grafy a zapomínali na RISK management.

Co se však stalo - někdo koupil nějaký balík dluhů, už si nepamatuju přesně tu story a objevil, že v tom balíku jsou standardně ohodnoceny dluhy, které však mají daleko větší rizikový faktor, jinými slovy, že ty dluhy nikdo nesplácí a ani nemá sílu je splácet. Takže onen dotyčný, v tu chvíli prezentovaný velkou globální bankou, bouchl rukou do stolu, vzal si Yellow Cab na Wall Street a rázně zabouchal na velké dubové dveře, za nimiž se skrývají tlustí pánové. Zapomněl jsem říct, že ti pánové nejsou žádní pitomci a i když jim doutníkový kouř na chvíli zastřel zrak, okamžitě pochopili, o co tu jde...

Takže přišlo tóčo, které amerika nepamatovala. Jestli nějaká banka dělala bordel, tlouštíci na ni poštvali státní úřady, subvence, nákupy akcií, znárodňování. Ve chvíli, kdy se dotyčné banky uklidnily, dostaly možnost vykoupit se zpět...

Dnes jsme v roce 2012 a podívejte se 2 roky na zprávy zpět - o Americe neslyšíte ani slovo, je tam po ekonomické stránce klid, ticho, tlouštíci si koupili další mozky z Harvardu a ti v tichosti makají na dalším zvyšování zisků.

Aspekt 3 (nebojte, je poslední :) ) - všechno toto sledovali úředníci z Evropské unie, trotlové, kteří chvíli panikařili, rušili si svoje hypotéky, pak je zase obnovovali, protože to chvíli vypadalo lépe, obecně si z toho však nevzali žádné ponaučení. Co je důležité, toto všechno sledovali i Němci, možná Francouzi. Připomenu, že tyto národy jsou základem Evropské Unie, dávají do jejích fondů více než ostatní a očekávají, že budou profitovat z obchodování s ostatními státy. To že osobně nemám němce rád neznamená, že nejsou odhadem asi 100x chytřejší než zbytek evropy :) A tihle Němci najednou viděli, že rázné řešení, které jim předvedli tlouštíci z USA můžou aplikovat i na ty sráče, které mají v EU a dlouhodobě nevědí, co s nimi. Mám na mysli Řecko, Španělsko, Portugalsko, Itálii a možná i někoho dalšího. To jsou státy, které parazitují na EU a tzv. core země, které drží EU, nevědí co s nimi. To je obecný problém Evropy, jsme tu na sebe hodní, neumíme sekat, být chvíli drsní, abychom pak profitovali z úspor. A tyto core státy si řekly - ha, pojďme prodloužit krizi z USA i do Evropy a uděláme totéž, co oni, jen ne na banky, ale přímo na státy. Nebudu tu rozebírat detaily, nejsem národohospodář, ale podívejme se na výsledek, ke kterému to všechno směřuje - ve finále budou mít státy, které desítky let požírají miliardy EUR z EU, aniž by cokoliv produkovaly, v ústavě nebo v jiných zákonech ustanoven vyrovnaný rozpočet a některá další fiskální pravidla, aby v dalších letech neblbly, resp. aby skončila ta párty, kterou financovali němci.

Závěr - nemějme z krize strach, možná někdo přijde o práci, ve finále si ale brzo najde jinou. To, co se nyní děje, není žádná krize, to si jen money-makeři zametají před prahem, berou moc těm, kdo se neosvědčili a ve volných chvílích si jejich nakoupené mozky hrajou s akciovými indexy, aby vydělávali na vzrůstech nebo poklesech.

Tolik asi k současné krizi, jsem zvědavej, jestli si tenhle článek vůbec někdo přečte :)

středa 28. prosince 2011

jeden tematickej...

chlap na akci sbali zenskou a po par panacich jdou k nemu domu. kdyz na to vlezou, zenska zjisti, ze to dostala, ale libi se ji to, tak si rekne ze to dodela a rano nepozorovane utece. vsechno probehne na vybornou, rano se chlap vzbudi, zenska nikde a cela postel od krve. "do prdele, ja ji snad zabil" pomysli si a jde zkontrolovat byt. kuchyn, noze ok, "fajn, nezarizl jsem ji". jde do loznice, zkontroluje revolver v supliku, vsechny naboje v komore, "takze jsem ji ani nezastrelil". jde do koupelny, kouka do vany, cista, dobry. koukne do zrcadla, zjisti ze ma cely oblicej od krve a vydesi se "ty vole, ja ji sezral!"

neděle 25. prosince 2011

pátek 23. prosince 2011

středa 14. prosince 2011

kde bydlí ježíšek?

Kam posílat seznamy dětských přání? Jakou napsat adresu? A kde vlastně bydlí Ježíšek? Důležité dětské otázky na které my dospělý vlastně neznáme jasnou a přesnou odpověď. Stejně jako třeba na otázku jak vlastně Ježíšek vypadá. Já si pamatuji, že jsem psala Ježíškovi dopis a ten jsem vložila mezi křídla oken. A když už tam po chvíli nebyl, udivilo mě to. Ježíšek si ho vzal. Bylo to malé kouzlo. A velká záhada.

Také se mi ale líbí jiný nápad vynalézavých Čechů. V televizních zprávách dávali reportáž o novém a velice nápaditém systému, jak jednoduše děti Ježíškovi mohou svoje přání a touhy sdělit a poslat. Jednoduše nafouknou obyčejný balónek, na něj opatrně napíší nebo nakreslí, vše po čem jejich dětská dušička momentálně prahne, nebo vloží malinký dopis přímo dovnitř a balónky pak hromadně vypustí vzhůru k nebesům Ježíškovi. No není to vlastně jednoduše logické? Kde jinde by Ježíšek mohl bydlet, než v nebi a jak jinak mu dopisy poslat než pomocí balónku, který ho vynese  k blankytným nebesům. A pokud se tako událost uspořádá hromadně na náměstí, mají z toho děti i velice krásný zážitek. No řekněte není to krásný nápad? Desítky dětí pohromadě s rozzářenýma očima, plné očekávání a žasnoucích nad nespočtem balónků letících do nebe.

Skvělý a jednoduchý nápad, který by se jistě mohl zařadit ve všech městech, obcích a vesničkách k tradičním předvánočním zvyklostem.

 

Kde bydlí Ježíšek? Přece v nebi, to je jasné.
Ježíšek narozdíl od Santy Clause nemá konkrétní bydliště, ale protože Ježíšek je vlastně vánoční podoba Ježíše Krista, můžeme tedy usuzovat, že bydlí v nebi, po boku svého otce Boha.

Tak jako každý rok, tak i tento a všechny další budeme psát dopis s našimi vánočními přáními. A klasicky dáme dopis Ježíškovi za okno. Ať je doba jakkoliv vyspělá, ani v době počítačů se Ježíšek nikam nepřestěhoval. Ten bude stále bydlet v nebi.
Dodržujete tuto mile naivní tradici? Pokud se chcete dozvědět víc o vánočních tradicích, článek najdete zde na webu v článku Vánoční tradice.

Ať je nám 5 nebo 50, stále si rádi připomeneme tuto vánoční tradici a spoustu dalších.

A proč ne? Proč se chovat jenom racionálně jen proto, že jsme více či méně dospěli a na takovéto věci už přeci dávno nevěříme. V tom jsou svátky krásné. Ne v překotných nákupech, šíleném úklidu a honičce jen proto, abychom si pak na jeden jediný večer sedli a hráli si na pohodu.

Stále více slyším slova jako „Nesnáším Vánoce“, nebo „Už zase Vánoce, to je hnus..“ a podobně. Ale proč je vlastně nemáme rádi? Právě proto, že si z nich děláme něco nezdravého a stresujícího. Sami sebe nesnášejme, my sami si vytváříme svoje svátky. A tak tyto svátky pohody zaměňujeme za svátky šílenství, stresu, přejídání se, depresí a v nejednom případě dokonce hádek. Proč musíte třeba vy hospodyňky napéct 25 druhů cukroví? Proč jich nenapečete třeba 5 a neodpustíte si následné bědování jak jste uvázané u plotny jak pes u boudy?  Ozdobit stromeček není problém. Napéct pár druhů cukroví zabere jedno odpoledne. Připravit kvalitní chlebíčky a trochu ovoce na stůl zabere sotva hodinu. Úklid? Pokud nejste dobytek a uklízíte tak jako každý pravidelně, nepotřebujete gruntovat týden jakoby jste měli doma smetiště.

Co všechno ještě potřebujete k tomu, aby bylo jeden večer všechno perfektní?

Nebo nemáte rádi svátky proto, že že utratíte za dárky i to, co nemáte? A je to nutné utratit o Vánocích všechny úspory za tisícové dárky a obdarovávat všechny lidi které znáte? Tak proč jim ty dárky dáváte? Abyste vypadali dobře? Protože se to má? Zní to možná špatně, ale pokud vám to není příjemné, tak to nedělejte. Nedávejte nikomu nic, protože takové dárky nejsou upřímné, nejsou ze srdce, nebo si přestaňte stěžovat. A nebo to prostě a jednoduše nepřehánějte. Nevydávejte ze sebe víc, než si můžete dovolit. Vaše děti nemusí dostávat dárky za 25 tisíc, pokud váš měsíční příjem domácnosti činí 30 tisíc.

A hlavně nebuďte přes svátky otrávení. Jiní lidé je rádi mají, tak proč je kazit jim jen proto, že vy máte problém? Sedněte si, uklidněte se, dívejte se na pohádky a zapomeňte na tradice ve formě šílení a stresování se. Vzpomeňte si raději na tradice, které mají vnést do Vánoc klid, pohodu a zábavu. Máte zrovna v plánu umýt okna? Je to opravdu tak nezbytné zrovna v téhle zimě? Sedněte si raději, vezměte do ruky tužku a napište Ježíškovi co byste si přáli pod stromeček. :)

Přeji krásné Vánoce plné pohody a prosím Vás, nekažte si je zbytečně.

převzato z webu http://flamendr.cz/kde-bydli-jezisek/

neděle 20. listopadu 2011

Radek Hulán - demagog s možností odběrů na facebooku

Vždycky jsem byl proti Radkovi Hulánovi trošičku vysazený. A to zejména z důvodu, že tento mladík píše na svoje stránky své názory, což mu samozřejmě nemůže nikdo vyčítat. Tyto názory jsou ale pro někoho jiného, kdo v popisované problematice není nováčkem, zcela za úrovní možné akceptace nesmyslného blábolení.

Jinými slovy, pokud se Radek Hulán pustí do popisu služby Gmail, mimochodem nejoblíbenějšího emailu na světě, zapomene si všimnout, že lze měnit barevná schémata a v článku onanuje nad šedými popiskami s šedým pozadím. Poté srovnává velikost 7GB s 25 GB konkurenčního balíku, což jsou sice pěkná matematická čísla, ale každému, kdo ví, jak se pohybují velikosti emailových storage, je dopředu jasné, že pro normální použití je dostatečné cokoliv nad 3 GB pro člověka, který email používá “jako běloch”, čímž mám na mysli, že si do storage emailu třeba nenahává 400 MB soubory. Například já osobně používám gmail jako svůj primární mail už 10 let, nechávám si do něj posílat i konference a bláboly ze serveru kurzy.cz, mám ta tedy desítky tisíc emailů a zaplněná kapacita je 3.5 GB.

To vše blije na stránce facebooku, kterou lze sice sledovat, ale přispívat k ní mohou jen vyvolení nohsledi. Doporučuji se na jeho stránku občas podívat, i na komentáře příspěvků. Podle mě tam roste pěkná skupina ovlivnitelných magorů, kteří souhlasí se vším, co jim jejich vůdce řekne.

Moje asi týdení sledování jeho zvratků vyvrcholilo dnes, kdy jsem si přečetl jeho komentář k článku na idnesu, ve kterém je, btw jako obvykle, zcela tendenčně, popsáno odebrání řídičského průkazu nějakému psychopatovi z Liberce, který neudělal to, že by se obrátil na právníky, aby mu řidičák vrátili, což je v této době zcela běžná záležitost, ale najmul si řidiče a nyní po státu požaduje úhradu zaplacených nákladů.

Psychopat ať klidně skáče v Liberci po svém penisu, to je mi úplně jedno, ale v článku není zmíněno několik podstatných věci:
1) daný člověk překročil o více než 10 km/h maximální povolenou rychlost v daném úseku
2) daný člověk tímto přestupkem dovršil odebrání 12tého bodu, tudíž není pravda, že mu sebrali řidičák za jeden přestupek, ale za sérii přestupků, z nichž byl ten uvedený jako poslední
3) není pravda, že by člověk nevěděl o svých bodech, protože jak je v článku uvedeno, minimálně při dovršení 12 odebraných bodů tomu pánovi přišel dopis, kdoví, jestli byl první
4) uvedený pán je majitelem Libereckého centra Babylon, jeho manželka je asistentkou tamního hejtmana, a co mám zkušenost, tyhle gangy, nejen v Liberci, mají obecně potíže s dodržováním zákonů. Toto na mě působí, že jde o provokaci podnikatele, který už neví coby.

Do toho všeho vkročí Radek Hulán, abolutně ignoruje fakta vyplývající z obecně známých skutečnosti (například že řidičák není zabaven na základě jednoho přestupku, ale až po sérii několika různě ohodnocených přestupků) a začně blít svoje morální rozumy.

Tímto jsem asi učinil zadost své zášti vůči RH. díky za pozornost :)

---------------------------------------------------------

Radek Hulán na facebooku

bbone99 napsal: majitel Libereckého Babylonu přišel "nespravedlivě" o řidičský průkaz, když ho policisté sankcionovalii (zřejmě už poněkolikáté) za rychlou jízdu a žaluje kvůli tomu stát o ušlou škodu ve formě úhrady nákladů na řidiče. Podnikatel se zřejmě ploužil městem ve své BMW X6 nebo Audi S8, to se mi ale nepodařilo vygooglovat.
a) každý průměrný advokátní koncipient dokáže vrátit body formou rozporování jednotlivých přestupků, takže řidičák je zpět do pár dní, to si zřejmě pan majitel podnikatel neumí zjistit a Hulán z toho dělá tragédii velikosti buzerace policejním státem
b) Huláne, co máš z toho, že píšeš takovéto demagogie? Co článek, to snůška výmyslů a polopravd k demonstraci výhod zvoleného produktu nebo myšlenky.
Uf, jsem si potřeboval ulevit, asi si Hulána odeberu z informačních zdrojů nebo mě trefí šlak :)

pátek 18. listopadu 2011

Jaký je rozdíl mezi vysokoškoláky?

Jaký je rozdíl mezi dostudovanými vysokoškoláky?


Absolvent přírodních věd se ptá: "Proč to funguje?"
Absolvent techniky: "Jak to funguje?"
Absolvent ekonomiky: "Kolik to stojí?"
Absolvent humanitních věd: "Chcete k tomu hranolky?"

úterý 11. října 2011

Půjčku sto tisíc na koupi auta přeplatíte i o více než 20 tisíc

Než se rozhodnete, kde si peníze půjčíte, porovnejte více nabídek. Můžete tak ušetřit tisíce korun.

Kvůli autu je ochotný vzít si půjčku zhruba každý druhý Čech. Jak potvrdil test, vyplatí se vždy oběhnout víc bank a zkusit to i v nebankovních domech. Výběrem nejlepší nabídky můžete ušetřit hodně peněz, v našem případě to bylo přes 12 tisíc korun. O půjčku jsme se ucházeli v pěti bankách a jednom nebankovním domě. Test jsme chtěli provést v co nejkratším čase. Zvolili jsme proto pobočky v oblasti kolem stanice metra Anděl v Praze 5.

Všichni oslovení bankéři dostali stejné zadání: "Chceme si půjčit chybějících 100 tisíc korun na koupi nového osobního auta. Úvěr splatíme do dvou let pravidelnými splátkami. Pojistit úvěr nechceme. Nabídku budeme porovnávat s dalšími."

Cetelem porazil nabídkou čtyři bankovní domy

Předem jsme si připravili i všechny potřebné doklady, abychom již během první návštěvy získali jasné předsmluvní nabídky. Od letošního ledna mají totiž žadatelé o spotřebitelský úvěr právo projít si písemnou úvěrovou nabídku v klidu doma a předem se seznámit i s dalšími smluvními podmínkami.

První nabídku získávám v Cetelem. Po důkladné prověrce v registrech dlužníků, se kterou souhlasím, se bankéř zajímá také o celkové rodinné příjmy včetně výdajů za bydlení. Vše trvá zhruba půl hodiny. Nabídka vypadá zajímavě, jak se ukáže, je druhá nejlevnější. Stotisícový úvěr se splatností na dva roky by mi společnost Cetelem půjčila za 112 728 korun.

Se stejnou důkladností mě proklepávají v GeMoney Bank a po půlhodině si bez problémů odnáším nabídku za 117 037 korun. V ČSOB potřebují výpis z účtu, na který přichází má pravidelná výplata. Musím se pro něj vrátit, mezi připravenými doklady chybí,moje chyba. Dostávám pak cenovou nabídku na 119 751 korun.

Bankéřka Raiffeisenbank cenu úvěru nesdělila

V Raiffeisenbank, ve které jsem již několik let stálým a bezproblémovým klientem, to rovněž odsýpá. Zákonem předepsanou písemnou nabídku ale překvapivě nedostanu, přestože o ni jasně žádám. Bankéřka vytiskne jen obrázek internetové kalkulačky se sotva čitelnými údaji a ručně na tento papír připíše, kolik budu měsíčně splácet včetně úrokové sazby a RPSN. "RPSN je nejdůležitější údaj pro porovnání s jinou nabídkou," vysvětluje mi bankéřka.

Klíčový údaj, kolik korun bance po dvou letech vrátím, se nedozvím. A nedozvím se ani to, zda budu hradit například poplatek za vedení účtu, poskytnutí úvěru, předčasné splacení či opožděnou platbu. Oproti konkurenci má banka co napravovat. Cenovou nabídku si nakonec ověřuji v další pobočce "Rajfky" přímo na svém internetovém účtu. Celkově bych musela bance vrátit 115 269 korun.

Nejdražší je Česká spořitelna, nejlevnější KB, ale...

V České spořitelně se mi věnuje velmi svižná pracovnice. Během chvíle dostávám k podpisu několik formulářů a nečekanou otázku: "A na jaký účet mám schválených sto tisíc odeslat?" To, že chci zatím jen nabídku, abych ji mohla porovnat s další, bankéřka nejspíš přeslechla. Chybu napraví stejně svižně a písemné dokumenty s celkovou cenou úvěru si nakonec odnáším. Za půjčených sto tisíc korun musím bance po dvou letech vrátit 121 161 korun. Jak se nakonec ukáže, jde o nejdražší úvěr.

V Komerční bance mi nabízejí úvěrovou novinku - půjčku MojeAuto. Potíž je, že zpracování žádosti o úvěr je nastaveno velmi složitě, nebo je teprve v záběhu. Na pobočku musím jít dvakrát a strávím zde přes dvě hodiny.

Prověrka klienta je tady velmi přísná, prozvoněnímmobilu dokonce ověřují, zda jsem předala správný telefonní kontakt. Předsmluvní písemnou nabídku dostávám až za dva pracovní dny. Pro koupi nového auta je výhodná. Po dvou letech vrátím bance 108 552 korun.

Jak se ale dočítám ve smluvních podmínkách, musím splnit celou řadu povinností. Třeba po uzavření úvěrové smlouvy mám na nákup auta 45 dní. Stanu se jeho majitelem, po dobu splácení však musím odevzdat velký technický průkaz.

Sjednat povinné ručení k autu musím stihnout do předepsané lhůty, jinak dostanu pokutu ve výši 10 tisíc korun. S autem nesmím například taxikařit, a pokud ho chci půjčit někomu jinému, je k tomu třeba povolení, které stojí tisíc korun. Když se opozdím se splácením a přestanu platit, banka bude mít právo auto zadržet nebo i prodat.

***

Jak se prodraží 100tisícová půjčka na auto se splatností na dva roky

Celkově

Poskytovatel Úvěr zaplatíte Kč RPSN v %

Komerční banka Účelová půjčka Moje Auto (Prémium) 108 552 8,44

Cetelem Klasický úvěr 112 728 12,44

Raiffeisenbank Předschválený úvěr 115 269 14,35

GE Money Bank Splátkový úvěr Expres 117 037 16,80

ČSOB ČSOB spotřebitelský úvěr 119 751 19,74

Česká spořitelna Neúčelový úvěr 121 161 21,18

Poplatky v Kč

0

0

Za poskytnutí 500 Kč, měsíčně za vedení účtu 99

Za poskytnutí 500 Kč, za vedení účtu měsíčně 49, za příchozí platbu 5 Kč

Správa úvěru měsíčně 50 Kč

Za poskytnutí 1 000 Kč, správa úvěru měsíčně 59

zdroj: nabídky jednotlivých bank
Splatnost všech úvěrů je 24 měsíců, splátky jsou pravidelné měsíční bez pojištění úvěru.

+ 8 552
Komerční banka

+ 12 728
Cetelem

+ 15 269
Raiffeisen

+ 17 037
GE Money Bank

+ 19 751
ČSOB

+ 21 161
Česká spořitelna

FAKTA

Jaké doklady je potřeba si připravit * Dva doklady totožnosti (občanský a řidičský průkaz). * Výpisy z bankovních účtů, z nichž lze vyčíst pravidelné rodinné příjmy i výdaje za bydlení. * Potvrzení zaměstnavatele o měsíčním příjmu žadatele o úvěr - na předepsaném formuláři, který mají banky na svých webových stránkách.

RADY

Na co dát pozor * Při výběru nejlepší úvěrové nabídky je klíčovým údajem celková částka, kterou musíte bance vrátit. Vždy přitom porovnávejte stejně vysoký úvěr se stejnou splatností a počtem splátek. * Přihlížejte i k tomu, zda si poskytovatel úvěru účtuje poplatek za předčasné splacení půjčky. Podle nového zákona o spotřebitelských úvěrech může být poplatek nejvýše 0,5 až jedno procento z předčasně splacené jistiny podle toho, zda do ukončení smlouvy zbývá méně než rok či víc než rok. Některé banky si tento poplatek neúčtují. * Předem si zjistěte také pokuty a poplatky za prodlení splátky i to, zda bude případný dluh řešit soud, nebo rozhodce. Počítejte přitom s tím, že pro konkrétní úvěrovou nabídku je rozhodující, nakolik je klient pro poskytovatele úvěru rizikový. Tedy kolik si vydělává, zda je zaměstnaný, nebo podniká a zda má například i jiné úvěrové závazky. Cena úvěru pro více či méně rizikového klienta se tak může lišit.

"Sjednat povinné ručení k autu musím stihnout do předepsané lhůty, jinak dostanu pokutu ve výši 10 tisíc korun."

Pod lupou Spoření Duet Plus UniCredit Bank láká na garantované pětiprocentní zhodnocení tříměsíčního termínovaného vkladu. Pětiprocentní sazba u spoření je skutečně nyní na českém trhu ojedinělá. Ovšem hned po další větě mnohým spadnou koutky. Spořicí novinka totiž povinně kombinuje jednorázový termínovaný vklad s investicí do vybraných podílových fondů Pioneer. Jak spoření funguje Musíte vložit minimálně 60 tisíc korun a ty rozdělit na dvě poloviny. Maximální výše investice omezená není. Podle vzorečku byste tedy měli 50 procent uložit na termín a 50 procent do podílového fondu. Garantovaný zisk pět procent ročně máte však pouze na termínovaném vkladu, za tři měsíce je to tedy zhodnocení 1,25 procenta. Investici do vybraných podílových fondů je možné libovolně kombinovat, praví se v letáčku. O jaké konkrétní fondy však jde, se dozvíte jedině na pobočce. Tam se však informace od těch prvních mírně liší. Například není nutné peníze rozdělit půl na půl. Jen musíte splnit podmínku, že na termínovaný vklad uložíte minimálně 30 000 korun a minimálně stejnou sumu dáte do fondu. K investování si můžete zvolit fond, který chcete, ale když nejste zkušení a žádáte pomoc, doporučí vám jejich nejúspěšnější dluhopisový fond Pioneer Strategic Income. Do tohoto dolarového fondu můžete investovat i v eurech a korunách. Odpadá tak měnové riziko. Abyste se přiblížili avizovanému pětiprocentnímu zhodnocení, je nutné ve fondu vydržet minimálně tři roky, ale spíš ještě déle. Což už nemusí korespondovat s výnosem na termínovaném vkladu. Banka sazbu totiž garantuje zatím jen na období tří měsíců. Co bude dál, se uvidí. Jaké jsme našli výhody... * Jde o kombinovaný produkt (spoření a investice). Peníze na termínovaném vkladu jsou pojištěné podle zákona do hodnoty 100 000 eur, z úroků vám strhnou srážkovou daň 15 procent. Peníze, které vložíte do fondu, nejsou pojištěné, po šesti měsících jsou však výnosy osvobozené od daně. * Ke spoření není třeba žádný další účet ani produkt banky, založení termínovaného vkladu je zdarma. ... a jaké nevýhody * U investic do fondu zaplatíte jednorázový vstupní poplatek, který se liší podle druhu fondu a výše částky v rozpětí 1,25 až 3,75 procenta. * Po třech měsících automaticky skončí termínovaný účet, peníze včetně navýšení dostanete na podpůrný technický účet, a pokud vklad neobnovíte, končí. * Po třech měsících můžete zvolit fond jiný, je však třeba opět zaplatit vstupní poplatek.

(zuk)

Foto autor| Foto: Shutterstock

pondělí 10. října 2011

sobota 16. července 2011

Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance


ADRESA
ZAMĚSTNAVATELE

Věc: Výpověď z pracovního poměru

Tímto v souladu s ustanovením § 50 odst. 3 zákoníku práce dávám výpověď z pracovního poměru. Pracovní poměr skončí uplynutím zákonné dvouměsíční výpovědní doby dnem 31.8.2011.

V Praze dne …………..

……………………..

Ing. Béďa Trávníček, datum narození 3.11.1978, bytem Mladého 043/5, 11150 Praha 1

 

Převzal/a:
Datum:
Jméno:
Funkce:
podpis zástupce zaměstnavatele:

Film Cigán - zaujal?

Na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byl představen slovenský film Cigán. Po nějakých upoutávkách v televizi, coby jakože intelektuální záležitost, jsem navrhl kamarádce, že bychom na něj mohli zajít.

Šli jsme tam až druhý týden produkce, říkal jsem si, je to novinka, lidi o to budou mít zájem a já bych kámošku nerad zklamal, tak jsem se raději ještě odpoledne před produkcí kouknul na net, jestli se to dá zarezervovat  a kolik je volných míst. Ha, hodinu před zahájením filmu úplně celý zelený sál, všechna místa volná. Nu což, asi jim nefunguje rezervační systém, tyhle kina, kdo se tam stará o IT? :)

Takže jsem dorazil na Floru, je tam nějaké Cinemacity nebo co ... jakože 2 lístky, kartou ... cože, berete jen hotovost? tak OK ... čekačka na kámošku, obdivování Blackberry Bold, kámoška dorazila, letní šatičky, neuvěřitelně jí to slušelo ... aaa vstup do kina :) ten Ice Tea fakt stojí 49 Kč? Kolik stojí Cola? 69? Tak mi dejte Ice Tea a Cappy, tady máte kilo a nechte to tak ...

Vstup do kinosálu, 5 minut před začátkem ... kolik tam asi bude lidí? ... aaa nikdo, jsme tam sami... v dalších 5 minutách přišlo asi 7 lidí, takže nás tam  bylo asi 9 ... docela brutální, ne?

A co si myslím o samotném filmu? Nejsem kdovíjaký intelektuál, rád si prohlédnu dokumenty, zajímají mě i okrajová témata, tento film jsem sledoval od začátku do konce a ani chvíli jsem se nenudil. Pravda je, že na mě nedýchlo žádné duchaplné sdělení od autorů, scénáristů, na druhou stranu jsem to tam ani nečekal :) Jsou tam probírány věci, které všichni známe, máme je vnitřně pojmenované, a neuškodí pohled z jiného úhlu. Mám tím na mysli základní message filmu - exkurzi do života v obyčejné zřejmě východoslovenské cikánské dědiny.

Osobně mám dojem, že některé věci byly lehce “přehráté”, stěhování skříní dívčiny k novému manželovi, telefonáty polonahých cikánů na jediném místě vesnice, kde mají signál, atd...

Na druhou stranu - film popisoval několik aspektů cikánské nepřizpůsobivosti, proč je dadžové nemají rádi, na druou stranu ale nenabídl žádný pěkný pohled, proč to tak dělají, co je na tom pozitivního. Takže asi nic pozitivního není a divák se jen utvdí v svém rasistickém názoru?

Takže doporučuji, koukněte na to, uděláte si obrázek, napůl pravdivý, napůl možná ne.

Více o filmu na přiloženém linku, nejvíce se asi ztotožňuji s přiloženým komentářem uživatele Psema.

http://www.csfd.cz/film/297906-cigan/

Psema**všechny komentáře uživatele

Smutná ukázka scenáristické roztříštěnosti, jejímž důsledkem je směsný film, který se naoko snaží působit realisticky, ale milerád do sebe vpchá i četná scenáristická klišé a mysteriózní prvky, díky nimž ho nelze brát jako sociální drama nikterak vážně. Aneb není nad deus ex machinu v podobě zesnulého otce a "tradiční" pohovor se záporákem za vesnicí za dohledu pobíhajících pštrosů. Jeden z nejvýznamějších filmů MFFKV? Houbeles, další slovenský film, jenž se sice tváří světově (technicky kvalitní a víceméně nevyhraněná filmařina), ale ve skutečnosti jde jen o lokální frašku (šílené postsynchrony, režijně nezvládnuté časové předěly) zajímavou leda námětem. Velká škoda.

čtvrtek 14. dubna 2011

výrok týždňa a možno aj roka

Výrok týdne:

Já elektrinu k svojmu životu nepotrebujem, ten televízor si kludne pozriem aj pri sviečkách.

 

 

neděle 3. dubna 2011

Proč MFCR (Ares) blokuje Active24 ?

Přemýšlím, kde je v tom textu napsané, že z Active24.cz budou dotazy trvat 50 sekund. Naštěstí máme i jiné hostingy, které na ministerstvu neznají, ale je to fakt opruz...

Podmínky provozu

Účelem www aplikace ARES Ministerstva financí je souhrnně zpřístupnit údaje z informačních systémů pro vedení registrů a evidencí veřejné správy o ekonomických subjektech. ARES přehledně zpřístupňuje údaje, přebírané ze zdrojových registrů do databáze ARES a současně umožňuje přímé přepnutí do www aplikací orgánů veřejné správy, které příslušné informační systémy provozují, pokud tyto aplikace již existují.

Všechny údaje, které ARES zpřístupňuje, mají pouze informativní charakter a nemají charakter úřední listiny. Jejich výpis (prostřednictvím ARES) proto nemůže být použit jako průkazní materiál pro úřední jednání.

Vzhledem k charakteru aplikace ARES nenese Ministerstvo financí odpovědnost za aktuálnost a úplnost údajů z databáze ARES ani za nepřetržitý provoz www aplikací pro zpřístupnění údajů z informačních systémů zdrojových registrů ani za korektnost a aktuálnost jimi zpřístupňovaných informací. Ministerstvo financí neodpovídá za případné škody způsobené použitím údajů získaných prostřednictvím aplikace ARES.

Účelem provozování aplikace je poskytnout rychlé a obecně dostupné informace o jednotlivých subjektech. K tomuto účelu není pro běžného uživatele přístup k aplikaci ARES omezen. S ohledem na charakter provozu ARES a jeho zabezpečení si Ministerstvo financí vyhrazuje právo omezit nebo znemožnit přístup k www aplikaci ARES uživatelům, kteří:

  • odešlou k vyřízení více než 1000 dotazů v době od 8:00 hod. do 18:00 hod.,
  • odešlou k vyřízení více než 5000 dotazů v době od 18:00 hod. do 8:00 hod. rána následujícího dne,
  • se snaží o porušení bezpečnostní ochrany www serveru Ministerstva financí,
  • opakovaně posílají nesprávně vyplněné dotazy,
  • mají větší počet současně zadaných dotazů (pro automatizované XML dotazy).

Zejména u automatizovaného dotazování přes XML služby doporučujeme dbát na správné vyplňování parametrů platnými a smysluplnými hodnotami. V opačném případě může dojít k zamezení přístupu do IS ARES.

Obnovení přístupu k údajům aplikace ARES po jeho případném zákazu bude řešeno zásadně na základě dostatečných písemných záruk, které uživatel dohodne s Ministerstvem financí.

odbor informatiky
Ministerstvo financí ČR

úterý 29. března 2011

opice :)

209833_1645805189202_1359061892_31388174_250957_o

sobota 26. března 2011

co dal a vzal další týden?

navazuji na oblíbenou sérii mých týdenních postů, I když se mi do toho moc nechce.

Takže rychlý flash – ve středu jsem vyrazil večer do Olomouce, kde jsem strávil své 2 dny dovolené. Zbytek mi byl zrušen kvůli nějakému školení v IBM. Dneska jsem přehodil pneumatiky na letní, budu objednávat nový pár, stojí cca 1150 za kus, nějaké barumky. Oblíbená akce u dealerů škoda – jarní prohlídka za 99 Kč vtipně doplněna přehozením pneumatik za 270 Kč. Ale asi ani to není žádná hrůza.

Včera jsme byli v polsku, opět – nafta v ČR stojí cca 33.10, v PL vyšla na 29.10, cigarety Lucky Strike vyjdou si na 62 Kč, u nás buď 82 nebo 78. Další věc, mastička Bioderma, která v lékárně přijde asi na 370 Kč v PL stojí 270 Kč. Spousta dalšího, odhadem tak 20-30 procent levněji.

Co dál? Patrickovi Zandlovi vyšla ekniha Koncernová pětiletka, ale po přečtení diskuse nějak nemám náladu si ji kupovat.

Zítra jedu do Prahy, snad mě nezastaví policajti, protože už mám letní pneu a na dálnici platí zimní výbava až do 31.3. … takže bacha na to.

Ještě jsem sem chtěl dát nějaké fotky z naší pitkovické prohlídky střechy v rámci předukončovacích záručních tanečků, ale nějak mi to zaseklo firefox, takže až příště …

proč ARES blokuje nějaké IP adresy?

Pomalu si hraju s projektem pro vyhledávání lidí a kde se vzalo, tu se vzalo, zjistil jsem, že je to neskutečně pomalé. Nejdřív jsem si říkal, že se mi to jen zdá, pak jsem zapl stopky na mobilu a polilo mě horko. Vyhledání trvalo najednou 52 sekund.

Tak jsem si řekl, to je ten Facebook, je to mrcha přetížená, ale ouha, když jsem ho vyřadil, trvalo to stále desítky sekund. Druhý byl, naštěstí, alespoň jsem to nemusel dlouho hledat, na řadě Ares. Vyřadil jsem ho a šup, za 10 sekund jsem měl data dotažená z google, z linked in, z facebooku.

Takže ha – vyhledání na Aresu z IP adresy active24 trvá neskutečně dlouhou dobu.

Tento celkem známý hosting je asi často používaný pro vycucávání databáze, proto ho, v rozporu se svým prohlášením o přístupnosti, Ares blokuje.

Co se nabízí? Umístit naši SOAP komponentu I na nějaký no name server v zahraničí a odtamtud dělat přístupy do Aresu nebo použít CURL funkce pro použití proxy serverů.

Něco z toho bych zrealizoval, akorát se mi do toho hrozně moc nechce Smile

neděle 20. března 2011

zase po týdnu

Je to asi 2 měsíce, co jsem zavítal do do Coffee Heaven u Václaváku, abych si tu trošku potrénoval psaní mimo domov, měl jsem to v úmyslu I včera, ale zvítězila lenost, takže jsem se tu objevil až dneska. Překvapivě je to tu podobně příjemné jako posledně, kafe je stejné, jen na václaváku se přes den trošku hůř parkuje, všude plno policajtů a tak…

Nezklamalo to tu, zní tu hlavně ruština, trošku angličtina a občas španělština, o chudého čecha tu člověk nezavadí. Dokonce I paní prodavačku překvapilo, že jsem si objednával česky…

Takže co bylo v týdnu? Hlavně, už zřejmě finálně jsem vyležel svoji chřipku, s týdenním zpožděním nás navštívila sčítací komisařka – u toho se na chvíli zastavím. Paní vhodila do schránky, že přijde už minulý týden, čekal jsem doma, moc mi to nevadilo, protože jsem měl horečku, ale kde nikdo, tu nikdo. Po asi 3 dnech se objevila na nástěnce nenápadná výzva, že paní přijde v novém termínu, tentokráte v sobotu (včera). Naštěstí, tak se I stalo. Protože jsem předseda bytového sdružení, dala mi celkem 3 papíry – byt, osobu a bytový dům.

V těch papírech však zůstalo skryté mnoho, a to včetně pochopení způsobu vyplňování. Já bych nad tím asi, jak je mým zvykem, mávl rukou, ale ozvala se mi jedna zvídavá sousedka s dotazy co a jak. Takže píšu pár postřehů.

My například máme v Pitkovicích model, že bydlíme v bytovém domě, který má svoji kotelnu a z ní potom teplo rozvádí po jednotlivých bytech způsobem, který je v dokumentech označen jako ústřední topení. Jenže ouha, dokumenty se někde ptají na plynové spotřebiče v bytě, které nemáme, protože plyn vede jen do kotelny, ale občas se ptají na způsob přívodu energie do domu (nikoliv do bytu, v tom je kámen nepochopení). Takže sousedka si kladla oprávněné otázky typu – mám teda ústřední topení nebo vyhovuje odpověď, že do domu je dálkový přívod plynu? Podle mě se při přípravě formulářů popletlo, co se exaktně týká domů a co bytů, popř. se sloučilo, že rodinný dům není totéž co bytový dům s ústředním topením.

Další dotaz na to, co se má vyplnit pro osoby žijící ve společené domácnosti už byl jen jednoduchý tanec s prasetem. Musím o sobě říct, že většinou chápu, co se po mě ve formulářích chce, ale tohle jsem prostě nepochopil, jestli do společné domácnosti mám psát I sebe nebo ne. Inu podíval jsem se na web scitani.cz na předvyplněná PDF (interaktivní help sice fungoval, ale bylo to tam opět vysvětleno jak pro prasata). Další poznámka – stahuji z webu spoustu PDF, mám nainstalovaný oficiální Adobe PDF reader, všechno mi vždycky funguje. Stahuji tedy bez obav PDF ze zmíněného webu a pozor, tohle PDF, které je mimochodem určeno pro stovky tisíc lidí (možná I miliony), mi zahlásí chybu kvůli nějakým chybějícícm XML elementům nebo co. To snad kdybych to sám oscanoval na svém all-in-one zařízení za 1700 Kč a dal to tam, bylo by to lépe udělané a menší.

Co dál? Udělal jsem update software svého telefonu X10 mini na Android 2.1 verze 1 (co to je???), opět se mi z telefonu všechno vymazalo a navíc, od té chvíle mám výpadky signálu. Cesta zpět asi neexistuje, takže velké nadšení.

Na DealExtreme jsem objednal zajímavý telefonek, kopii mého oblíbeného Sony Ericsson I s Querty klávesnicí, až za 3 týdny dorazí, udělám k němu nějakou recenzi.

Projektíček hledej.me zatím u ledu, vůbec na něj nemám čas a náladu, nápady jsou. Spíš začínám uvažovat o tom, koho to nechám naprogramovat, protože na to fakt nemám náladu.

Příští týden žádné coffee heaven, pojedu do Olomouce, mám násilnou dovolenou, kterou jsem ještě musel způlky zrušit, protože se objevilo nějaké školení u IBM, kde prostě musím být. Jde o způsob pojmenovávání datových atributů pomocí nějakého sdíleného modelu.  Obecně – například v bance atribut loan_amount, financed_amount, pujcka_sch vyjadřuje totéž, a tahle aktivita slouží k tomu, aby se to jmenovalo stejně už I od začátku. Snad to má I nějaký nástroj na to, že se existující blbě se jmenující atributy prolinkují do nějakého modelu a lze k tomu přistupovat standardizovaně. Tuším, že se to jmenuje FSDM, ale nejsem si úplně jistý.

Tak to je asi všechno, jdu makat.

Joo, ještě možná jednu věc, opět se pokusím rozjet svoje obchodní aktivity na tomhle blogu, sice už jsem sem nic tak půl roku neumístil, ale každý týden nám průměrně 2 obchody. Celkem slušné…

pondělí 14. března 2011

co týden dal poprvé z vany aneb je tu nějak vlhko, pane profesore :)

Vzhledem k tomu, že jsem předminulý víkend v záchvatu jarní horečky vyrazil na první běhání (16 km), ještě dneska si léčím brutální nachlazení a po 2 dnech bez teploty (ten třetí jsem měl 38.5) se mi dneska po práci udělalo zas 37.5, rozhodl jsem se uklidnit svůj již tak klidný život a večery buď prospat nebo alespoň prohnít ve vaně.

Takže nyní sedím ve vaně, píšu to proto, že mě a) hrozně kouše hlava a nemůžu se poškravat a a b) mě z toho dost bolí ruce, takže mě to za chvíli přestane bavit a skončím s tím…

Takže co týden, resp. měsíc dal, vzal a už nevrátil? Smile Zaprvé, na valentýna lyžovačka s 2 kámoškama, což bych vzal asi jako oficiální start opravdu zběsilého sms maratonu s jednou z nich, naše stavy bych popsal jako kolegové, kamarádi, přátelé, více než přátelé, pak nepřátelé (o svatbě jsem ani nevěděl), pak zas nepřátelé, pak navzájem se ignorujíce, nehledají ani záminku pro vzájemný pozdrav, nakonec, což už je asi půl roku zpět, rozpačité přátelství, první sms, více sms, lyže, sauna, …, 30 sms denně a nyní fáze 1-2 sms denně. Já nevim, co s tou holkou mám dělat Smile

Únor to byl pěkný, to musím říct Smile

Co dál? Lenovo vydalo nový thinkpad X220, čímž nahradili moji bestii X201, v práci kýbl sraček, dneska mě obvinili, že kvůli mě přichází banka o 1 mil. Kč denně. Docela hukot, to abych si na to vzal hypotéku Smile, ale už jsme to asi opravili…

Dál první zkušenost se Sick dayem, nejdražší cena nafty v historii, mám hotové daňové přiznání, jen čekám na slíbené nákladové účtenky právě od té slečny, teda paní, co mi posílá tu 1 sms denně.

No nic, jdu si asi umýt hlavu, dneska je to se mnou teda pěkná nuda Smile

pa

hledej.me » Tykač

Google
 

počet návštěv blogu za posledních 7 dní

Oblíbené příspěvky

hledej.me