Kamarádka mi před časem půjčila knihu Tisíce planoucích sluncí od autora Khaled Hosseini.
Četl jsem ji sice dlouho, většinu z ní jsem přečetl ve vaně, ale stála zato. Popisuje ne příliš úsměvný život hlavní hrdinky Miriam, která vyrůstá se svojí matkou, coby nemanželské dítě, v náboženskými názory svázaném Pákistánu. Odtržená od zbytku rodiny, jak velí tamní zvyky, pouze občas navštěvovaná svým otcem, majitelem kina a rodinným přítelem.
Když se rozhodne vybrat si svůj dárek k narozeninám, návštěvu otcova kina, a poprvé opustí svoji rodnou chatrč, není přijata v otcově domě a po návratu domů zjistí, že se matka oběsila. Další život jí neskýtá budoucnost ani v otcově domě, takže je po pár dnech provdána za hrubého obuvníka žijícího v Kábulu.
Její životní drama je naplněno faktem, že svému novému muži není schopna dát dítě a postupem času se stává kusem hadru ve svém domě. Příběh je občas prostoupen politickým vývojem Pákistánu v 80tých a 90tých letech.
Vedle tohoto příběhu se odehrává harmonické dětství Laily a jednonohého Tárika žijících v sousedství domu zmíněného manželského páru. Příjemné dětství je však posléze narušeno odchodem Tárika a jeho rodičů do bezpečnější krajiny poté, co je Pákistán opakovaně zmítán v občanské válce. Hrozivá situace vyvrcholí několik dní či týdnů po jejich odchodu přípravami na úprk i Lailiných rodičů, který však překazí raketa namířená doprostřed jejich domu. Jediná Laila přežije.
Ze zármutku ji vyruší náhodný příchozí, který ji informuje, že Tárika, Lailinu životní lásku, potkal v nemocnici, kde Tárik s největší pravděpodobností zemřel. Když už tu takhle servíruju celý obsah, skočím na konec a prozradím, že šlo o lest nové manželky lačného manžela Miriam.
Ano, v tuto chvíli se oba příběhy spojují a Laila se stává druhou manželkou ve vztahu Miriam a po čase rodí nejprve zamlčeně Tárikovu dceru, poté i právoplatného syna.
Hop a skok nakonec, obě manželky se nenávidí, posléze se z nich stanou nerozlučné přítelkyně. Po útrapách a nepodařeném útěku, se ve hře objevuje Tárik, po tomto zjištění a velké manželské hádce obě ženy ubijí svého trýznitele. Laila uniká s Tárikem do hor, kde žijí harmonický sen, Miriam je odsouzena za vraždu a zabita.
Příběh končí návratem Laily a Tárika zpět do Kábulu a harmonickými vzpomínkami na Miriam, vše prosluněno osvobozeneckými náladami v Pákistánu.
I přesto, že jsem prozradil celý příběh, knihu se určitě vyplatí přečíst, docela lituji, že moje čtenářské chvilky ve vaně už nepokračují. Zato mám chuť na silný čaj a kuličky uhnětené z rýže.
Příjemnou zábavu při slunečních paprscích tančících po kábulských střechách.
0 komentářů:
Okomentovat