sobota 19. dubna 2014

11. Plísně, kvasinky a chronický zánět

Dr. Carolyn Dean

Když jsem si četla nově připravovanou knížku Mathewa Siverstone Blinded by Science, která byla volně ke stažení do 30.4.2011, uvědomila jsem si, že většina práce, kterou jsem vykonala za posledních 30 let, byla vědou ignorována. Jako bych tloukla svou hlavou proti cihlové zdi medicínské a vědecké samolibosti, neboť lidé dál trpí následujícími potížemi a to nejlepší, co jim lékaři umí nabídnout, jsou sedativa! Jedná se o následující problémy:
1. Zamoření plísněmi a kvasinkami
2. Nedostatek hořčíku
3. Syndrom dráždivých střev (Irritable Bowel Syndrome - IBS), způsobovaný chudou stravou a špatným životním stylem
4. Deficit vitamínů a minerálů
5. Nediagnostikovaná hypotyeróza (nemoc štítné žlázy)
6. Oslabení nadledvinek
7. Otravy těžkými kovy
V tomto článku se zaměřím na první z nich...
Zamoření plísněmi a kvasinkami
Studovala jsem problematiku kvasinek po absolvování lékařské univerzity, když jsem se začala věnovat naturopatii. Začalo mi být zřejmé, jak lidé užívající antibiotika likvidují ve svém těle dobré i špatné bakterie a vytváří si v sobě pohostinné prostředí pro přemnožení plísní a kvasinek. Z nějakého důvodu ale medicína tento projev ignoruje.
Candida albicans je plíseň, která žije v našich vnitřnostech a produkuje kolem 180 toxinů, jež pak tělo absorbuje skrze střevní stěnu přímo do krve. Zkuste si představit, co dokáže těchto 180 toxických látek způsobovat vašemu imunitnímu systému. Jakákoliv „cizí chemikálie“ v krvi dokáže vyvolávat zánětlivé reakce, které lze identifikovat různými krevními testy. Tyto toxiny vám mohou způsobovat závratě a vyčerpanost, ohrožují vaši štítnou žlázu, narušují vyváženost hormonů, způsobují nadváhu a vyvolávají chutě na cukr nebo alkohol. Mívají souvislost s premenstruačním syndromem, se ztrátou libida, s bolestmi při pohlavním styku, neplodností, otupělostí, roztroušenou sklerózou, Crohnovou chorobou, kolitidou, dráždivými střevy, akné, vředovou chorobou, nespavostí, ospalostí, povlakem na jazyku, zapáchajícím dechem, tělesným zápachem, záněty dutin, podlitinami, bolestmi v krku, bronchitidami, povrchním dýcháním, bušením srdce, skvrnitým viděním a mnoha dalšími příznaky.
Oficiální medicína svým ignorováním nadměrného množení kvasinek a označováním takového stavu za pouhou obtížnou vaginitidu nepoznává, jak výraznou souvislost to má se současnými epidemiemi zánětů.
Záněty jsou častým tématem. Jen na internetu je toto heslo vyhledáváno s četností přes 43 miliónů zadání. Máme už časopisy zaměřené na záněty, výzkumné asociace a výrobci léků se předhání v nalézání léku na tento problém. Zánět bývá první obranou reakcí těla na infekci, avšak když přetrvává, může vést až k srdečním příhodám, rakovině tlustého střeva, Alzheimerově chorobě a k mnoha jiným chorobám.
Co způsobuje, že prostá infekce vede až k srdeční příhodě nebo k rakovině? Zánět začíná tím, že jde o první odezvu vašeho imunitního systému na infekci nebo cizorodé látky, které způsobují celé kaskády biochemických reakcí. Infikovaná oblast je pak zaplavována tělesnými tekutinami, kde dominují hlavně bílé krvinky a histamin - tyto mají schopnost vyvolávat příznaky zánětu, jako jsou zarudnutí, otékání a bolestivost.
K velké škodě, která mívá dopady na zdraví naší společnosti, stává se candida nezvladatelnou ve velké části populace - jak mezi muži, tak i ženami. Je už příčinou jedné z nejpočetnějších nemoci v celé civilizaci - tato epidemie je kulminací vedlejších účinků léků a potravinářských technologií a důsledek našeho stresujícího způsobu života. Zázrak antibiotik má i svou odvrácenou stránku - patří mezi skryté příčiny rozbujení plísní. Také až děsivé hladiny stresových hormonů, které každodenně proudí našimi těly v našem uspěchaném světě, z nás dělají vítané hostitele pro plísně.
Kandidóza (tj. přemnožení plísní) se už mezi lidmi vyskytuje celá desetiletí - od těch dob, kdy jsme začali užívat antibiotika, ale zanedbali jsme nahrazování prospěšných bakterií, které bývají ničeny zároveň se škodlivými. Plísně samotné jsou vlastně odjakživa přítomné v lidském těle a druh candida albicans je nejčastějším druhem; v těle přebývá přirozeně, avšak je regulována užitečnými bakteriemi ve střevech. Tyto bakterie produkují i malá množství vitamínů K a B12 a napomáhají k trávení nadbytečných cukrů. Jedna zvláštní skupina bakterií rovněž produkuje kyselinu mléčnou, která chrání střeva a ženské pohlavní orgány proti plísním.
Candida patří k 400 běžným mikroorganismům, které osídlují naše ústa, trávicí trakt, pohlaví a kůži. Většinou existují v rovnováze se svými sousedy. Pokud ale začnete užívat antibiotika, celá tato jemná rovnováha se narušuje. Antibiotika neumí rozlišovat - likvidují jak dobré tak i špatné bakterie v těle a přitom nechávají plísně žít dál.
Když jim zmizí konkurence, pak kolonie plísní začnou zabírat všechny prázdné kouty a škvíry tlustého i tenkého střeva. Je vědeckým faktem, že pokud pokud množství plísní dosáhne kritické výše, pak se jejich útvary změní z kruhových na vláknité a stanou se tak velmi invazivními. Začnou se masivně šířit v tenkém střevě, i když jejich hlavním domovem jinak bývá tlusté střevo.
V tenkém střevě pak plísně pronikají mikroskopickými otvory ve střevních stěnách. Tento jev je nazýván „děravými střevy“ a uvolňuje se jim tak pohodlná cesta do krevního řečiště a nic už nedokáže zabránit průchodu jejich toxinů skrz střevní stěny. A tak místo aby se do krve dostávaly životodárné složky výživy, bývá uvolňováno kolem 180 druhů toxinů vyvolávajících záněty, prochází tudy jednosměrně nestrávené molekuly potravy, bakteriální toxiny a další chemikálie. Otvory ve střevních stěnách přitom nemají dostatečnou velikost, aby se plísně mohly šířit až do krve - krev tedy nebývá infikována přímo plísněmi, ale odnáší si stovky druhů jejich odpadních produktů, které pak vyvolávají záněty od hlavy až po patu.
Když toxiny z plísní, bakterií nebo z potravy vstoupí do krevního řečiště, spouští pak mnoho zánětlivých reakcí jednak přímým působením na tkáně a také vyvoláváním alergických reakcí a zvýšené produkce histaminu. Některé z toxinů produkovaných plísněmi, jako je např. acetaldehyd, alkohol, zymosan, arabinitol nebo gliotoxin byly už dříve popsány mykology, ale jejich poznatky se jen zřídka dávaly do souvislostí s lidským utrpením způsobovaným těmito toxiny. S podobným přehlížením se dnes setkáváme i v případě toxických plísní, které ohrožují vše živé v karibském zálivu po ničivém hurikánu Katrina. Každý dům, který odolal povodni je nyní pokryt plísní a její toxiny mohou být i smrtelné.
Acetaldehyd je vytvářen, když kvasinky tráví cukry. Jde o velmi silný toxin, schopný zničit všechny tělesné tkáně, včetně mozkových. V těle se tvoří tehdy, když pijete alkohol, nadechujete výfukové zplodiny z aut nebo kouříte cigarety. Většina lidí si ale neuvědomuje, že kvasinky v těle také produkují alkohol - a to někdy i tolik, že to u člověka vyvolá příznaky lehké podnapilosti a způsobuje pozitivní výsledky při dechové zkoušce. Když je alkohol v těle rozkládán, produkuje se mj. i acetaldehyd. Pokud máte ve svém těle přemnožené kvasinky a k tomu ještě vypijete alkohol, hrozí vám daleko silnější kocovina nebo malátnost. Skutečnost bývá taková, že většina lidí s přemnoženými kvasinkami nesnáší alkohol, protože jim způsobuje velkou nevolnost.
Acetaldehyd se snadno váže na červené krvinky, proteiny nebo enzymy, šíří se do všech částí těla; navíc ale snadno prochází bariérami do mozku, ničí struktury krevních buněk a znemožňuje jim tak proudění jemnými kapilárami - zhoršuje se tak okysličování tkání. Také blokuje schopnost červených krvinek vázat kyslík. Váš mozek spotřebuje až 20% veškerého kyslíku a oslabené krevní buňky nejsou schopny do něj přepravit potřebné množství, takže začnete lapat po dechu a jste malátní. Acetaldehyd také přímo ničí nervové buňky a vyvolává nedostatek vitamínů pro výživu nervů (B1 - thiamin, B3 - niacin, B5)
Další jedovaté produkty:
- zymosan vyvolává zánětlivost a bývá přímo spojován s onemocněním psoriázou.
- arabinitol útočí na imunitní systém, nervový systém a na mozek.
- gliotoxin poškozuje DNA v bílých krevních buňkách
A je tu ještě mnoho dalších toxinů, které vyvolávají celou řadu příznaků, spojených s přemnožením kvasinek a plísní. Výzkum ukázal, že tělesné protilátky proti candidě působí i na všechny tělesné tkáně, které byly testovány. Tento typ zvýšené reaktivity bývá příznačný pro nástup autoimunitního onemocnění.
Během přemnožení kvasinek a plísní v těle velmi často dochází i k přibývání na váze. Naše tělo začne zadržovat vodu, aby se pokusilo rozředit zánětlivé toxiny, které jsou produkovány. A s postupem času se toxiny začnou ukládat v podobě tuků jako celulitida. Plyny, které jsou produkovány, způsobují břišní otoky, které zvětšují obvod v pasu brzy po jídle - třeba i o 10 cm. Pokud člověk začne užívat proti plísním antibiotika, může to vést jen k další nadváze (antibiotika bývají běžně přidávána do krmení kravám, aby měly mj. i větší přírůstky)
Otázky kolem kvasinek a plísní
Následující otázky by vám mohly poskytnout vodítko, abyste mohli v případě zánětů nebo chronických příznaků určit, zda není jejich příčinou přemnožení plísní a kvasinek.
1. Prodělali jste nedávno léčbu antibiotiky?
2. Užíváte antikoncepční pilulky?
3. Míváte alergickou reakci ve vlhkých plesnivých místech?
4. Míváte chutě na sladké nebo na chleba?
5. Pociťujete vyčerpanost?
6. Míváte pocity plynatosti, oteklosti nebo křeče?
7. Trápí vás chronické vaginální infekce?
8. Svědí vás nebo pálí oči?
A jaké bývají možnosti léčby?
Jak už mnozí určitě sami na sobě zjistili, léčba plísní nespočívá pouze v užívání léků. I kdyby byl váš lékař jedním z těch, kteří dokáží rozpoznat přemnožení plísní v těle, stejně vám zpravidla na jeden až dva týdny předepíše užívání silných prostředků proti plísním.
Většina lékařů nechápe, že tento problém vyžaduje všestrannější přístup. Podrobnější informace o léčebných postupech můžete najít např. na webu www.yeastconnection.com. Následuje velmi stručný přehled běžné léčebné kůry:
1. Strava: vyhněte se cukrům, bílé mouce a mléčným produktům, fermentovaným potravinám a alkoholu. Zjistila jsem, že už pouhé snížení příjmu cukru je jedním z nejvýznamnějších způsobů, jak zvládat diabetes a střevní plísně. Jako výbornou náhražku cukru všem doporučuji stevii.
2. Probiotika (dobré bakterie): nejlepší druhy jsou acidophilus a bifidus. Užívejte kapsle, které jich obsahují kolem 2-10 miliard a nejsou po expiraci.
3. Protiplísňové doplňky: česnek (každý den snězta 1-2 stroužky) oregano olej (2-3 kapsle denně), extrakt z jader grapefruitu (2-3 kapsle denně) nebo přípravky obsahující kyselinu kaprylovou, pau D'Arco, černý vlašský ořech, beta karoten nebo biotin.
4. Cvičte každodenně nejméně 30 minut, abyste stimulovali lymfatický oběh, který pomáhá odstraňovat toxiny z těla.
5. Zbavujte se stresu: věnujte se modlitbě, meditaci, dechovým cvičením nebo józe, abyste ve svém těle snižovali hladinu přirozeného kortizolu, který je mj. i stimulant růstu plísní.
6. Vyhledejte pečlivého lékaře - upozorněte jej na rozšiřující informace na webu www.yeastconnection.com, určené právě lékařům. Až posledním případným krokem protiplísňové kůry bývá předepisování protiplísňových léků - vždy totiž musí předcházet kroky 1-5.
Přemnožení plísní a kvasinek lze překonat především s pomocí změn ve stravování a životního stylu - ale je možné to zvládnout a omezit tak výskyt zánětů a dalších potíží. Chce to jen trochu úsilí a odborné podpory.

(Přeloženo z http://www.naturalnews.com/032071_chronic_inflammation_yeast.html)

převzato z http://czo-vp.webnode.cz/news/ost37/

Více zde: http://czo-vp.webnode.cz/news/ost37/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz

0 komentářů:

hledej.me » Tykač

Google
 

počet návštěv blogu za posledních 7 dní

Oblíbené příspěvky

hledej.me